hodowla pomidorów w domu

Jak hodować pomidory w domu?

Uprawa pomidorów w doniczce z każdym rokiem staje się w Polsce co raz bardziej popularna. Podpowiadamy jak uprawiać pomidory w doniczkach na parapecie okna w domu lub na balkonie. Zapraszamy do komentowania i Waszych opinii.

Nic nie zastąpi smaku pomidorów z własnego ogródka. Jeśli jednak nie mamy ogrodu z warzywnikiem, to krzewy pomidorów z powodzeniem można uprawiać w doniczkach lub skrzynkach ustawionych na balkonie lub tarasie.

pomidory w domu - hodowla

Pomidory w doniczce – jak sadzić

Do uprawy pomidorów w doniczkach na balkonie wybieramy pojemniki (doniczki lub skrzynki) o głębokości około 40 cm. Lepsze są pojemniki ceramiczne, ale jeśli zdecydujemy się na doniczki plastikowe, to należy unikać tych o ciemnych kolorach (nagrzewając się, podgrzewają jednocześnie podłoże wewnątrz pojemnika, a to nie jest korzystne dla korzeni). Pojemnik, do którego sadzimy pomidory musi mieć otwory odpływowe.

Poniżej kilka rad, jak poprawnie wyhodować pomidory w doniczce:

  • Przed posadzeniem rozsady pomidorów na dno skrzynek lub donic wsypujemy warstwę keramzytu (drenaż), na którą dopiero nasypujemy ziemię (najlepiej kupić gotowe podłoże do uprawy pomidorów lub warzyw).
  • Sadzonki pomidorów sadzimy głęboko, przykrywając większą część odkrytej łodygi ziemią (dolne liście usuwamy).
  • Na zewnątrz posadzone pomidory wystawiamy dopiero po 15 maja (gdy mienie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).
  • Pojemniki z posadzonymi pomidorami ustawimy w miejscach nasłonecznionych – pomidory potrzebują dużo słońca. Tylko wtedy owoce będą dobrej jakości.
  • Gdy sadzonki podrosną usuwamy pędy boczne, a gdy na krzewie zawiąże się dużo owoców, można uszczknąć stożek wzrostu, aby zahamować wzrostu ku górze.
  • Przez cały okres uprawy pomidory należy systematycznie podlewać – ziemia w doniczce nie może wysychać. Pomidory uprawiane w donicy potrzebują więcej nawozów niż krzewy rosnące w ogrodzie w gruncie. Najlepiej zasilać pomidory nawozami rozpuszczalnymi raz na 10 dni.

Czy możliwa jest hodowla pomidorów na balkonie?

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie. Zanim założymy małą plantację pomidorów w doniczkach musimy zdać sobie sprawę, że rośliny będą wymagały dużo miejsca i jeszcze więcej naszej uwagi.

Nie wystarczy tylko posadzić i zapomnieć – trzeba je regularnie podlewać, nawozić, podwiązywać, a w razie potrzeby nawet zapylać. Jeśli nie mamy na to czasu najlepiej zrezygnować z uprawy. Dla tych, którzy jednak chcą spróbować swoich sił w „doniczkowym ogrodnictwie” przygotowaliśmy kilka porad.

Wymagania pomidorów doniczkowych

Słoneczne stanowisko jest niezbędne, aby pomidory rodziły duże, czerwone i słodkie. Najwięcej słońca będzie na balkonie południowym. O tym, jakie warunki świetlne panują na balkonach wychodzących na różne strony świata.

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz dlatego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, uprawia się je jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków.

hodowanie pomidorów na balkonie

Sadzenie pomidorów na balkonie

Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu (może to być specjalne podłoże do uprawy warzyw lub uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych).

Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe!). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy.

A Wy jakie macie sposoby na własne pomidory w domu? Zapraszamy do komentowania i podzielenia się z nami swoimi pomysłami 🙂