Lpg to inaczej płynny gaz naftowy, który stanowi mieszanka butanu i propanu. Najpierw musi być zamontowana instalacja lpg, żeby samochód mógł jeździć na gazie. Niemal każde auto można przerobić na tego typu instalację. Należy jednak pamiętać, że im będzie to bardziej skomplikowane, tym jednocześnie cena staje się znacznie wyższa. Nie w każdym przypadku jest to zatem opłacalne.
Autogaz – skład
W budowie instalacji gazowej (auto gaz) nie zawsze stosuje się te same konfiguracje elementów. Wyróżnia się pięć generacji pojazdu, od których zależy ich układ. Spośród powtarzalnych elementów można wskazać przede wszystkim na:
- zbiornik gazu, który najczęściej znajduje się pod bagażnikiem,
- wlew gazu,
- wtryskiwacz odpowiadający na sygnał sterownika,
- sterowniki, czyli łączniki pomiędzy instalacją lpg a silnikiem (od nich zależy ile trzeba przelać paliwa do silnika),
- reduktor przekształcający butan i propan w lpg.
Zalety posiadania LPG
Coraz więcej kierowców decyduje się na auto-gaz. Wynika to z wielu istotnych zalet, które wpływają na podjęcie takiej decyzji. Każdy, kto posiada auto na gaz wybiera ekologiczniejsze rozwiązanie w przeciwieństwie do benzyny. LPG podczas spalania nie emituje toksycznych gazów. Wpływają one bowiem negatywnie na środowisko. Dzięki temu gaz nie wywołuje szkodliwego dla ludzkiego zdrowia smogu.
Bez wątpienia instalacja gazowa wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, ponieważ lpg jest dużo tańsze niż benzyna, nawet teraz, kiedy ceny nieustannie wzrastają. To idealne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy dużo jeżdżą samochodem. Zapewne koszt instalacji gazowej początkowo jest odczuwalny, jeśli chodzi o finanse, jednakże zamontowanie lpg wraz z upływem czas szybko zwraca się.
Kolejną zaletą instalacji gazowej jest znacznie bardziej dłuższa oraz niezawodna praca samochodu, ponieważ lpg w żaden sposób nie wpływa na korozję stali. Warto wiedzieć, że posiadając auto na gaz, które jest alternatywnie zasilane, w dowolnym momencie można przełączyć bezpośrednio na benzynę. Takie auto ciszej porusza się, natomiast silnik płynniej pracuje. To bardzo ważne w przypadku ograniczenia hałasu.
Instalacje gazowe – serwisowanie
Serwisowanie instalacji gazowej jest bardzo ważne, dlatego że dzięki temu można łatwo użytkować auto na gaz. Przeglądy lpg są kluczowe i należy przeprowadzać je regularnie. Zaleca się, aby interwał wizyty w danym serwisie odbywał się raz w roku bądź co przejechane 10 000 km. Zimą instalacje lpg użytkuje się w najcięższych warunkach, zatem wiosna stanowi najlepszy okres na wykonanie takiej kontroli.
Raz w roku trzeba auto-gaz poddać badaniu technicznemu. Zadaniem diagnosty jest sprawdzenie np. świadectwa homologacji zbiornika oraz sposób, w jaki jest zamontowana instalacja. Obowiązkowe serwisowanie to nie wszystko. Nie wolno bagatelizować żadnej usterki instalacji gazowej albo jakichkolwiek niepokojących jej objawów.
Zbiornik gazu legalizuje się co 10 lat. Po upływie tego czasu musi zostać on albo poddany kolejnej legalizacji, albo najlepiej – wymienić go na nowy. Ten element musi wytrzymać ogromne ciśnienie.
Auto na gaz – podsumowanie
Wiele kluczowych czynników decyduje o tym, że warto wybrać auto na gaz. Najgłówniejszymi elementami są: pozytywne skutki względem zdrowia oraz środowiska i ponoszone koszty. Butla lpg jest mocniejsza w porównaniu do innych elementów znajdujących się w aucie. Warto zatem rozważyć kupno autogazu lub zamontowanie instalacji gazowej w dotychczasowym samochodzie.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na witrynie: Energy Gaz Polska