szkółka roślin

Szkółka roślin. Czym zajmuje się gospodarstwo szkółkarskie?

Szkółka roślin to dział leśnictwa i ogrodnictwa. Polega ona przede wszystkim na rozmnażaniu roślin, a następnie ich uprawie, kiedy są jeszcze w początkowej fazie rozwoju. To odnosi się do roślin iglastych i liściastych. Na czym dokładniej polega gospodarstwo szkółkarskie i jakie krzewy są hodowane?

Szkółka roślin – charakterystyka jej funkcjonowania

Szkółka roślin to miejsce, w którym pracują wyłącznie osoby z odpowiednią wiedzą odnośnie uprawy oraz rozmnażania poszczególnych gatunków roślin. To jest gwarancja najwyższej jakości uzyskanych rezultatów później w ogrodach.

Gospodarstwo szkółkarskie współpracuje nie tylko z indywidualnymi klientami, ale również z projektantami zielonych przestrzeni. Szkółka roślin zwykle oferuje na sprzedaż drzewa i krzewy dopiero o osiągnięciu wskazanej i wymaganej ich wielkości. Rośliny można rozmnażać generatywną (z elementów rośliny) bądź wegetatywną (już z nasion) metodą.

czym jest szkółka roślin?

Szkółka drzew – hodowla

Szkółka drzew polega na uprawianiu różnorodnych roślin. Hodowla krzewów w takim miejscu stanowi gwarancję wysokiej jakości oferowanych roślin zarówno iglastych, jak i liściastych. Szkółka roślin posiada szeroki wybór różnorodnych drzewek, które można również wykorzystać choćby w przydomowych ogródkach. Taka hodowla krzewów z pewnością zadowoli wszystkich ogrodników ceniących swoją pracę. Gospodarstwo szkółkarskie zapewnia najlepsze warunki dla rozwoju roślin. Ponadto, pracownicy szkółki drzew oferują swoją fachową pomoc oraz profesjonalne doradztwo.

Gospodarstwo szkółkarskie – przykładowa hodowana roślina

Szkółka roślin oferuje hodowlę różnorodnych roślin. Przykładem jest amelanchier lamarckii. Ta nazwa wywozi się z francuskiego słowa – amelanche. W tłumaczeniu oznacza ono „małe jabłka”. To niezwykle duży krzew albo wielopienne drzewo o nieco luźniejszej koronie. Może on osiągnąć nawet 10 m wysokości i 5-8 m szerokości. Jego młode liście są czerwone i owłosione, a następnie stają się zielone. W okresie jesiennym przebarwiają się na cieplejsze i jaskrawe odcienie. Amelanchier lamarckii posiada białe kwiaty dekoracyjne o 2-2,5 cm średnicy. Kiedy są one zebrane po około 10 w groniaste i wzniesione kwiaty to następnie rozwijają się końcem kwietnia i początkiem maja razem z liśćmi. Ciekawostką jest, ż ta roślina posiada jadalne owoce, które dojrzewają w lipcu oraz sierpniu. Owoce tej rośliny można wykorzystać także do produkcji soków, przetworów, a nawet nalewek albo ciast itd. Warto zwrócić również uwagę na to, że ta roślina jest samopylna. To oznacza, iż do owocowania wystarczy zaledwie jedna sadzonka.

amelanchier lamarckii

Amelanchier lamarckii jest odporny na suszę czy nawet zanieczyszczenie powietrza, a także mróz. Wymaga ono jedynie słonecznego stanowiska do nieco zacienionego. W szkółce roślin ten gatunek cieszy się obecnie coraz większą popularnością, ponieważ jest polecany do sadzenia choćby w przydomowych ogrodach albo na terenach zieleni miejskiej. Amelanchier lamarckii jest uznawany w wybranych krajach za lokalnie inwazyjny, np. w Wielkiej Brytanii, Polsce czy też w Niemczech. Bardzo ważne jest, aby tej rośliny nie sadzić niedaleko lasów, na chronionych obszarach albo w otwartym krajobrazie.

Gospodarstwo szkółkarskie oferuje amelanchier lamarckii, który występuje także pod nazwą jako świdośliwa lamarcka, ponieważ to jest wspaniałe owocowe i jednocześnie ozdobne drzewo. Tym mianem można określić zarówno małe drzewko, jak i wielki krzew. Amelanchier lamarckii to roślina wręcz warta szerszego rozpowszechniania. Bardzo ładnie prezentuje się ona nie tylko wiosną, ale również jesienią.